Zdobywamy "Ekolaur" za likwidację hałd na Śląsku
Setki milionów przerobionych odpadów wydobywczych i całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska w regionie zdecydowały, że tegoroczny Ekolaur w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Polską Izbę Ekologii zdobyła spółka Haldex.
Za nami XIII edycja konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2014” ogłoszonego przez Radę Polskiej Izby Ekologii. To ogólnopolski konkurs skierowany do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów, które przyczyniły się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego. Jego intencją jest promocja najefektywniejszych działań i prac podejmowanych na rzecz ochrony środowiska.
W tym roku to spółka Haldex otrzymała nagrodę za całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska, którą 29 października podczas uroczystej gali w Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach odebrał prezes zarządu – Tadeusz Koperski.
Dlaczego Haldex?
Z węglem wydobywa się odpad. Przez lata zalegał on na hałdach i – jak szyby górnicze, wpisał się w krajobraz regionu. Spółka odzyskuje z niego m. in.: węgiel, miał, kruszywo i przygotowuje do ponownego użycia np. spalania, a kruszywo do budowy autostrad i wałów przeciwpowodziowych. Dlatego wiele hałd zniknęło.
W swojej historii spółka Haldex przerobiła 160 mln ton odpadów. Odzyskała: kamień łamany do podsadzki (75 mln ton), węgiel (19 mln ton), kamień łamany do przemysłu ceramicznego i cementowego (17 mln ton), kamień łamany do robót inżynieryjnych (13 mln ton), łupkoporyt (5 mln ton). Stworzyła też wraz z naukowcami glebę antropogeniczną (specjalną mieszankę z odpadów), na której rosną i rozwijają się z powodzeniem rośliny m. in. słoneczniki.