Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego
W dniu 16.05.2022 w Gliwicach nastąpiło podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy Haldex S.A Katowice a Instytutem Techniki Górniczej Komag Gliwice.
List Intencyjny stanowi podsumowanie kilkuletniej współpracy Stron, której to początki datują się od 2019 roku.
Tematem wiodącym podpisanego dokumentu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technicznych w zakresie procesów i technologii przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów wydobywczych możliwych do pozyskania z rodzimego górnictwa węgla kamiennego.
Mają one dotyczyć odpadów zdeponowanych na składowiskach i hałdach oraz pochodzących z bieżącej produkcji kopalń.
Strony mają zamiar wykorzystać do tego celu ponad 60-cio letnie doświadczenie i technologie stosowane przez Haldex S.A oraz innowacyjne rozwiązania techniczne w zakresie systemów mechanizacji, maszyn i urządzeń opracowanych przez Komag.
Efektem tej współpracy ma być wykorzystanie powstałej w wyniku opracowanych technologii i linii technologicznych szerokiej gamy produktów uzyskanych z odpadów.
Produktami mają być nie tylko surowce energetyczne w postaci różnego rodzaju paliw węglowych , ale również kruszywa drogowe i budowlane oraz produkty kruszywowe przeznaczone dla potrzeb cementowni i firm produkujących ceramikę budowlaną.
W ramach współpracy mają powstać wspólne rozwiązania techniczne w zakresie stworzenia kompletnej modułowej i kompaktowej instalacji przetwarzania odpadów z zastosowaniem zamkniętego obiegu wodno – mułowego, jak również zastosowania systemów wzbogacania drobnych ziarn odpadowych celem odzyskania zawartego w nich węgla.
Procesy te mają być oparte na maszynach i urządzeniach będących efektem innowacyjnych rozwiązań Komag-u i jego partnerów technicznych pochodzących z rynku Polskiego.
W ramach prowadzonej współpracy i dalszego jej rozwijania Strony zakładają oprócz uzyskania produktów węglowych i kruszywowych z hałd i składowisk również rekultywację i rewitalizację ich terenów.
Procesy te mają dać efekt nie tylko w postaci odzyskanych terenów pod zabudowę przemysłową czy terenów zielonych, ale również planowane jest przygotowanie
i udostępnienie ich pod zabudowę OZE w formie przykładowo farm fotowoltaicznych.
Współpraca ma być również prowadzona na innych obszarach, takich jak utylizacja paneli fotowoltaicznych, wykorzystanie OZE na terenach pogórniczych, remoncie i modernizacji maszyn i urządzeń techniki górniczej.